06.05.2015
Wsparcie dla CKR w Rzemieniu
W ramach współpracy ze szkołą CKR w Rzemieniu została tej szkole przekazana brona zębowa ciężka 5-polowa produkcji firmy Jar-Met.
Darowizna dla CKR Rzemień
05.10.2014
Nawożenie jesienne
obrazek_news_02Plonowanie zbóż zależy od właściwego doboru gatunku i odmiany do warunków glebowych oraz ilości opadów, a także od przebiegu pogody. Największy wpływ na poziom plonowania ma jednak prawidłowa agrotechnika, uwzględniająca zmianowanie roślin, ochronę chemiczną, a przede wszystkim prawidłowe nawożenie i zabiegi ograniczające straty wody. Woda jest bardzo ważnym czynnikiem plonotwórczym. Aby dobrze wykorzystać jej rezerwy z opadów jesienno–zimowych należy zwiększać areał uprawy zbóż ozimych. Uzyskuje się stabilniejsze i wyższe plony. Innym ważnym czynnikiem plonotwórczym jest prawidłowe nawożenie przedsiewne zbóż.
Zboża ozime, w tym również pszenica, by wydać wysoki plon, powinny się dobrze rozkrzewić już jesienią (siew w III dekadzie września). Wschodzące rośliny mają bardzo słaby system korzeniowy, a obniżająca się temperatura gleby powoduje, że składniki pokarmowe pobierane są bardzo słabo. W okresie jesieni, podczas krzewienia powstają i różnicują się elementy kłosa, czyli jest programowany plon. Dokrzewienie wiosenne (i podczas łagodnej zimy) nie jest już plonotwórczo jednoznaczne z krzewieniem jesiennym. Wiosenne zawiązki kłosa są słabe, często nie wykształcają się do pożądanej wielkości. Natomiast w pełni krzewienia rozwijają się dopiero korzenie przybyszowe, które później umożliwią lepsze pobieranie składników. Początkowy rozwój zbóż, kiedy to "programowany" jest plon powinien przebiegać w warunkach dobrego ich odżywienia. Prawidłowo odżywiona roślina wykazuje większą odporność na mrozy i wczesną wiosną szybciej regeneruje uszkodzenia po zimie oraz wcześniej rozpoczyna wegetację.
Podczas dobrego rozkrzewienia jesiennego, głębokość systemu korzeniowego może sięgać do 50 cm, a późną wiosną do 1.2 m. Dlatego składniki pokarmowe powinny być wymieszane z warstwą orną. Jeżeli gleba jest bardzo zasobna, wtedy co najmniej 50% zalecanej dawki, a na glebach o niskiej zasobności całą dawkę fosforu i potasu stosować przedsiewnie, jesienią; azotu do 30 kg/ha z nawozami wieloskładnikowymi. Pozostałe nawożenie można zastosować pogłównie – jak najwcześniej wiosną – z chwilą ruszania wegetacji, nie na zamarzniętą glebę. Planując plony na poziomie powyżej 5.0 t z ha, nawożenie przedsiewne jest konieczne, bo zboża ozime są wrażliwe na jesienny niedobór fosforu.
dr Adam Grześkowiak
02.10.2014
Czas na podsumowanie żniw
Tegoroczne żniwa na podkarpaciu przeciągnęły się do końca września. Wszystkiemu winna pogoda, a w tym przypadku deszcz, który pod koniec sierpnia przerwał akcję żniwną. Mimo tych pogodowych przeszkód większość rolników nie narzeka na tegoroczne zbiory.
29.09.2014
Nowa maszyna w ofercie
Z przyjemności informujemy, że poszerzyliśmy ofertę o kopaczkę jednorzędową.